دسته‌بندی نشدهمعرفی فیلم و سریال

معرفی 5 تا از بهترین فیلم های کمدی چارلی چاپلین

چارلی چاپلین یکی از پرطرفدارترین و مشهورترین فیگورهای دوران سینمای صامت است. «روشنایی شهر» از بهترین فیلم‌های اوست. اگر شما هم به سینمای صامت علاقه‌مندید، فیلم‌های او می‌توانند برای شما سرگرم‌کننده باشند.

او در لندن به دنیا آمد و نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و کمدینی برجسته در دوران سینمای صامت بود که راه را برای ستارگان دیگر سینما هم باز کرد.

چارلی چاپلین از نوجوانی خود وارد دنیای اجرا شد و به سرعت یکی از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های جهان شد. علاوه بر این، او به عنوان کارگردان نیز فیلم‌های فراوانی ساخت.

جایگاه او به عنوان یکی از اسطوره‌های صنعت سینما و سرگرمی همچنان باقی مانده است. اغلب فیلم‌هایش دارای طنز اجتماعی و سیاسی هستند و اگرچه کارنامه او غنی است، تعدادی از آثارش جزو بهترین‌های او محسوب می‌شوند.

معرفی بهترین فیلم های کمدی چارلی چاپلین

چارلی چاپلین، احتمالاً محبوب‌ترین و معروف‌ترین شخصیت دوران فیلم‌های صامت است. حتی کسانی که با نام یا کار او آشنا نیستند، احتمالاً شخصیت “ولگرد کوچک” او را می‌شناسند. چاپلین در فیلم‌هایی همچون “City Lights” و “Modern Times” بازی کرد، نوشت و کارگردانی کرد که به عنوان بامزه‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین آثار قرن بیستم شناخته می‌شوند. با این حال، همانطور که در هر کارگردانی اتفاق می‌افتد، همه فیلم‌های سینمایی چارلی چاپلین در یک سطح نیستند. هر کسی که برخی از آثار او را دیده باشد، نظرات متفاوتی درباره آن‌ها دارد و فهرست بهترین فیلم‌های او نیز ممکن است متفاوت باشد.

در زمینه “بهترین فیلم های کمدی چارلی چاپلین” خوب است بدانید که چارلی چاپلین یکی از اندک پیشگامانی بود که در هنر کمدی جهانی تسلط داشت و با ایجاد آثاری بی‌نظیر و همزمان جدی، کارهایی فراتر از زمان و مکان خلق کرد. در حالی که بسیاری معتقدند که شرایط انسانی تنها از طریق درام و جدیت قابل بیان است، میراث چاپلین همچنان با مقاومت در برابر چنین ادعاهای سطحی، به عنوان یک ستایش از زندگی و انسانیت ادامه می‌یابد.

چاپلین با تحمل دوران بسیار سخت کودکی که با فقر همراه بود، علاقه‌اش به هنرهای نمایشی را پیدا کرد و در تولیدات مختلف شرکت کرد. پس از استخدام توسط شرکت فرد کارنو، او فرصتی یافت که به ایالات متحده سفر کند، جایی که استعداد او توسط پیشگامان سینما شناخته شد.

لیست بهترین فیلم های کمدی چارلی چاپلین

روشنایی‌های شهر

روشنایی‌های شهر بهترین فیلم های کمدی چارلی چاپلین - فلاتو

معرفی

“روشنایی‌های شهر” (City Lights) فیلمی صامت است که در سال ۱۹۳۱ به کارگردانی چارلی چاپلین و با بازی چارلی چاپلین، ویرجینیا چریل، فلورنس لی و هری مایرز ساخته شد.

این فیلم به عنوان یکی از حساس‌ترین آثار چارلی چاپلین شناخته می‌شود که داستان عاشقانه‌ای را به تصویر می‌کشد، ماجرای یک ولگرد کوچک با یک دختر نابینا را نشان می‌دهد. بر اساس بنیاد فیلم آمریکا، این فیلم بهترین فیلم جهان در زمینه کمدی عاشقانه است. همچنین در لیست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما توسط بنیاد فیلم آمریکا (بازبینی ۲۰۰۷) به عنوان دهمین فیلم برگزیده شده است.

“روشنایی‌های شهر” به عنوان بهترین فیلم چارلی چاپلین توسط بسیاری از مخاطبان و منتقدان در نظر گرفته می‌شود.

خلاصه

چارلی یک ولگرد است که با دختر نابینای یک گلفروش آشنا می‌شود. او از او یک گل دریافت می‌کند و عاشق او می‌شود. در یک شب، چارلی یک مرد ثروتمند را که در حال خودکشی است، نجات می‌دهد و او با چارلی، وقتی مست است، دوست می‌شود. اما وقتی مرد به هوش می‌آید، چارلی را نمی‌شناسد. چارلی برای کمک به دختر نابینای گلفروش، سعی می‌کند از مرد پول بگیرد. اما به دلیل تاخیر در سرکار، اخراج می‌شود.

او برای کسب پول، به یک مسابقه بوکس می‌رود اما باخت می‌کند و ناامید می‌شود. در پایان فیلم، چارلی در خانه مرد ثروتمند مست است که دو دزد داخل می‌شوند و مرد را زخمی می‌کنند. چارلی پلیس را صدا می‌کند اما بعداً به اشتباه به این باور می‌افتد که او مرد را زده است. برای جلوگیری از دستگیری، چارلی فرار می‌کند و همه پولی که جمع آوری کرده برای دختر را به او می‌دهد.

دختر گلفروش از او سپاسگزاری می‌کند و او پس از مدتی توسط پلیس شناسایی و دستگیر می‌شود. پس از زندانی شدن، وقتی آزاد می‌شود، به همان مکانی که دختر گلفروش را می‌شناخت می‌رود و متوجه می‌شود که دختر به موفقیت رسیده و یک مغازه گلفروشی دارد. اما او چارلی را به عنوان یک غریبه می‌شناسد. وقتی چارلی یک شاخه گل از او می‌خرد، دستان او را لمس می‌کند و بالاخره چارلی را تشخیص می‌دهد.

عصر جدید (فیلم ۱۹۳۶)

عصر جدید (فیلم ۱۹۳۶) چارلی چاپلین - فلاتو

معرفی

«عصر جدید» یا به انگلیسی «Modern Times»، یک فیلم کمدی آمریکایی از سال ۱۹۳۶ به کارگردانی و نویسندگی چارلی چاپلین است. این فیلم داستان ولگرد کوچولویی را در دنیای مدرن و صنعتی به تصویر می‌کشد. در آن، وضعیت مالی و اشتغال مردم در زمان رکود بزرگ به تصویر کشیده شده است. چاپلین در این فیلم به عنوان آقای ولگرد ظاهر شده و به تحسین فیلم‌سازی در دوران سینمای صامت و نقدی تند علیه تسلط ماشین بر زندگی انسان پرداخته است. بازیگران این فیلم شامل چارلی چاپلین، پولت گادرد، هنری برگمن، تاینی سندفورد و چستر کانکلین هستند.

«عصر جدید» توسط کتابخانه کنگره به‌عنوان یک اثر مهم و فرهنگی در سال ۱۹۸۹ ارزیابی شده است. این فیلم به عنوان یکی از آثار ثبت‌شده ملی در فهرست فیلم‌های مهم قرار گرفته و چهارده سال بعد در جشنواره فیلم کن ۲۰۰۳ به عنوان بخشی خارج از مسابقه شرکت کرده است.

خلاصه

در «عصر جدید»، چارلی چاپلین نقش یک کارگر کارخانه را بازی می‌کند که در خط تولید مونتاژ کار می‌کند. وی با بی‌مهری‌های دستگاه‌های ماشینی و شرایط سخت کارگری روبه‌رو می‌شود. وقتی به طور ناخواسته به عنوان یک رهبر کمونیست شناخته می‌شود، به طور اشتباه متهم به قاچاق کوکائین می‌شود و در اثر اشتباه در اوضاع زندانیان یک زندانی شناخته شده به شمار می‌رود.

پس از رهایی از زندان، با دختری به نام الن برخورد می‌کند که به دلیل سرقت یک قرص نان درگیر مشکلات حقوقی شده است. چارلی چاپلین تصمیم می‌گیرد به او کمک کند و این تصمیم باعث می‌شود که به عنوان قهرمان شناخته شود. با این حال، وقتی امکان آزادی از زندان به او داده می‌شود، او ترجیح می‌دهد در زندان بماند تا بتواند به الن کمک کند و او را نجات دهد.

دیکتاتور بزرگ

دیکتاتور بزرگ - فلاتو

معرفی

فیلم «دیکتاتور بزرگ»، که به انگلیسی با نام «The Great Dictator» شناخته می‌شود، اثری درام و کمدی است که توسط چارلی چاپلین کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی آن را بر عهده داشته است. این فیلم در سال ۱۹۴۰ در ایالات متحده آمریکا منتشر شده و با بازی هنرمندانی همچون چارلی چاپلین، پولت گادرد، جک اوکی و… ساخته شده است.

خلاصه

در دوران جنگ جهانی اول، یک آرایشگر به نام چارلی، به علت سقوط هواپیما حافظه‌اش را از دست می‌دهد و بعد از بیدار شدن، خود را در یک مرکز روانی می‌یابد. در آن زمان، کشور توسط دیکتاتوری به نام آدنوید هینکل اداره می‌شود و زمانی که او از آسایشگاه مرخص می‌شود، شهر به فقر و بیکاری فرو می‌رود.

هینکل به سرکوب حامیان خود و فرستادن مخالفان به اردوگاه‌های کار اجباری می‌پردازد. چارلی هم جزء افرادی است که به یکی از این اردوگاه‌ها فرستاده می‌شود و مغازه‌اش در منطقه‌ای فقیر تخریب می‌شود.

هینکل همچنین با دیکتاتوری دیگر به نام ناپولینی همکاری می‌کند و در حالی که به کشوری همسایه حمله می‌کنند، چارلی از اردوگاه فرار می‌کند.

اشتباهی چارلی به جای هینکل دستگیر می‌شود و این فرصت را برای انتقاد از جنگ و تبلیغ صلح و انسانیت بهره می‌برد. در پایان، او با یکی از ژنرال‌هایی که خیانت کرده، فرار می‌کند و هینکل را به جای خود دستگیر می‌کنند.

فیلم پسربچه

فیلم پسربچه - فلاتو

معرفی

فیلم “پسربچه” به کارگردانی چارلی چاپلین و با بازی هنرمندانی همچون چارلی چاپلین، ادنا پرواینس و جکی کوگان در سال ۱۹۲۱ تولید شده است. این فیلم، اولین فیلم بلند چاپلین بوده و در آن زمان دومین فیلم پرفروش سال ۱۹۲۱ بوده است. در سال ۲۰۱۱، به خاطر ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و زیبایی شناختی، به فهرست ملی فیلم‌های ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره افزوده شد.

خلاصه

این فیلم داستانی است که از درام و واقعیت ترکیب شده است. داستان زندگی فردی بیکار در یک منطقه فقیر را روایت می‌کند که به طور اتفاقی با پسربچه‌ای بی‌سرپرست مواجه می‌شود و ناخواسته او را به زندگی خود وارد می‌کند، اما به تدریج احساسات خاصی نسبت به او پیدا می‌کند. نقش پسربچه پنج‌ساله را جکی کوگان بازی کرده است.

فیلم سیرک

فیلم سیرک - فلاتو

معرفی

فیلم “سیرک” (The Circus) اثری صامت است که در سال ۱۹۲۸ به کارگردانی چارلی چاپلین و با بازی چارلی چاپلین، ال ارنست گارسیا، مرنا کندی و هنری برگمن ساخته شد.

خلاصه

ولگرد، خودش را در یک سیرک می‌بیند که در آن پلیس به سرعت او را تعقیب می‌کند و اشتباهاً فکر می‌کند او یک جیب برای او است. وارد Bigtop می‌شود و با تلاش‌های خنده‌دارش برای فرار از پلیس یک حس تصادفی را ایجاد می‌کند. صاحب سیرک او را به‌سرعت استخدام می‌کند، اما متوجه می‌شود که ولگرد نمی‌تواند عمداً خنده‌دار باشد، بنابراین از موقعیت استفاده می‌کند و او را به عنوان یک سرایدار در نمایش Bigtop مشغول می‌کند. ولگرد از این بهره‌برداری غافل می‌ماند و عاشق دخترخوانده آکروباتیک دوست‌داشتنی مالک سیرک می‌شود که توسط پدرش مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد. شانسش خوب به نظر می‌رسد، اما هنگام ورود یک رقیب سرسخت، چارلی مجبور می‌شود با او رقابت کند.

سوالات متداول

بهترین فیلم چارلی چاپلین چیست؟

در کارنامه هنری چارلی چاپلین، آثار درخشان زیادی وجود دارد، اما بسیاری معتقدند که فیلم “دیکتاتور” او بهترین اثر چاپلین در دوران فعالیت سینمایی اش می‌باشد.

طولانی ترین تشویق تاریخ اسکار برای کیست؟

چارلی چاپلین پس از ۲۰ سال دوری از امریکا، در سال ۱۹۷۲ اسکار افتخاری خود را از دست جک لمون دریافت کرد. حضور کنندگان در سالن ایستاده بودند و به مدت ۱۲ دقیقه او را تشویق کردند.

چارلی چاپلین چند اسکار دریافت کرد؟

چارلی چاپلین سه اسکار دریافت کرد. چارلی چاپلین در سال ۱۹۲۹ اسکار برای بهترین موسیقی فیلم برای فیلمی به نام “The Circus” دریافت کرد. سپس در سال ۱۹۷۲، بعد از ۲۰ سال دوری از امریکا، اسکار افتخاری برای کارهای زندگی و فراگیری هنری‌اش به او تقدیم شد. این اسکار افتخاری به عنوان یک افتخار مجدد برای دستاوردهای چاپلین در صنعت سینما و هنر تلقی می‌شود. در نهایت، در سال ۱۹۷۳، اسکار دیگری به عنوان جایزه‌ای افتخاری و تقدیر از مسیر هنری و حضور چاپلین در سینما به او اهدا شد.

جمع بندی
متشکریم که تا انتهای مقاله بهترین فیلم های کمدی چارلی چاپلین همراه ما بودید. به نظر شما بهترین فیلم چارلی چاپلین چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا